Jak sprzedać mieszkanie za wyższą cenę? Praktyczne wskazówki.

Cenę mieszkania podnoszą drobiazgi, na które często nie zwraca się uwagi. Źle dobrane zdjęcia, stara farba na ścianach, czy niestarannie napisane ogłoszenie – eksperci są zgodni, że takie błędy mogą obniżyć cenę twojego mieszkania nawet o kilkanaście procent.

Mieszkanie jest produktem

Specjaliści radzą, aby traktować mieszkanie jak produkt. To pozwoli ci łatwiej sobie wyobrazić, co należy w nim poprawić, aby zyskać w oczach potencjalnego kupca. Przede wszystkim odpowiednio przygotuj mieszkanie do prezentacji. W języku branżowym takie działanie nazywa się „home staging”. Polega ono na przygotowaniu mieszkania w taki sposób, aby przykuwało wzrok i budziło jak najbardziej pozytywny odbiór u nabywcy.

Podobnie jak w reklamie, najskuteczniejsze jest wzbudzenie pozytywnych emocji u odbiorcy. Kupiec po wejściu do mieszkania musi poczuć, że chce w nim zamieszkać, a nie tylko je kupić. Dlatego najistotniejsze jest pierwsze wrażenie. Bałagan, głośni sąsiedzi, nieprzyjemny zapach – to skutecznie odstraszy klienta.

Szybkie odświeżenie

Zdecydowane zbyt mało osób zwraca uwagę na odnowienie swojego mieszkania przed sprzedażą. Nie musi to oznaczać ogromnego remontu. Niskim kosztem można mieszkanie skutecznie odświeżyć, odmalowując ściany, naprawiając zepsute szafki i pozbywając się zbędnych sprzętów. Musisz pokazać kupcowi, że mieszkanie jest gotowe do natychmiastowego wprowadzenia się.

Podstawowe zasady promocji

Kiedy już odświeżysz mieszkanie, musisz je jeszcze wypromować. Tu sytuacja wygląda podobnie – nie trzeba wysokich kosztów, aby dobrze zaprezentować mieszkanie w ulotce, czy na stronie internetowej. Kluczowe są profesjonalne zdjęcia i starannie napisane ogłoszenie, w którym musisz wskazać największe zalety mieszkania, do których z pewnością zalicza się:

  • dobra lokalizacja (bezpieczna okolica, wygodna komunikacja),

  • dobry stosunek jakości do ceny,

  • brak potrzeby remontowania.

Pamiętaj, że zrobienie zdjęć możesz zlecić profesjonaliście, tak samo napisanie ogłoszenia. Nie są to drogie usługi, a taki zabieg z pewnością pokaże twoje mieszkanie w lepszym świetle. Takie zabiegi mogą podwyższyć cenę mieszkania nawet o kilkanaście procent.