Zakup mieszkania z rynku wtórnego. Jakie wiążą się z tym zagrożenia?

Zdecydowana większość osób poszukujących mieszkania, wybiera ofertę rynku wtórnego. Wiąże się to z niższą ceną. Na co jednak powinieneś uważać, przeglądając oferty?

Kto tak naprawdę jest właścicielem mieszkania?

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, koniecznie sprawdź stan księgi wieczystej. Pomoże ci to w ustaleniu, czy osoba z która negocjujesz, jest faktycznym właścicielem mieszkania. Coraz częściej zdarza się, że za właściciela podaje się osoba nieuprawniona, np. najemca.

Jednak nie każde mieszkanie posiada założoną księgę wieczystą. Dlatego, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zażądać zaświadczenia potwierdzającego prawo do lokalu, np. akt notarialny.

Jednak sprawdzenie w księdze wieczystej stanu prawnego mieszkania jest rozwiązaniem najkorzystniejszym. Możesz wtedy zweryfikować, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem, np. w postaci kredytu hipotecznego.

Uwaga!

Nie zapomnij sprawdzić, czy w umowie sprzedaży mieszkania znajduje się również piwnica. To jedno z najczęstszych przeoczeń.

Nie kupuj mieszkania z dodatkowym lokatorem

Kupując mieszkanie, zawsze żądaj od właściciela zaświadczenia, że nie są w nim zameldowane osoby trzecie. Zwróć przy tym uwagę na datę takiego zaświadczenia. Zdarza się bowiem, że właściciele okazują zaświadczenia sprzed kilku miesięcy, gdy stan mieszkania był zupełnie inny.

Jeśli nie dopilnujesz tej kwestii, możesz kupić mieszkanie razem z jego lokatorami, którzy będą mieć prawo do posiadania lokalu. Wówczas, konieczny będzie pozew o eksmisję, zakończony długotrwałym procesem sądowym. Do jego zakończenia, niechciani lokatorzy będą mieli prawo przebywać w twoim mieszkaniu.

Zaległości w opłatach

Kupując mieszkanie spółdzielcze, upewnij się, że nie ciążą na nim zaległości czynszowe. Podobnie może być z opłatami za gaz, wodę i prąd. To kolejny przypadek w którym możesz, a wręcz powinieneś, żądać od właściciela mieszkania przekazania ci aktualnej dokumentacji.