Najczęściej zadawane pytania dotyczące kredytów. Co musisz wiedzieć zanim podpiszesz umowę?

Wiele osób krępuje zadawania pytań doradcy bankowemu. Również specyficzny język umów, powoduje wiele niedomówień, co przy 30, albo 40 letniemu zobowiązaniu, może okazać się opłakane w skutkach.

Czy bank odmówi kredytu, jeśli wcześniej miałeś problem z regularnymi spłatami?

To czynnik który może, ale nie musi mieć wpływu na decyzję banku. Przede wszystkim, wszystkie informacje o kredytobiorcy, sprawdzane są w Biurze Informacji Kredytowej. To tam widnieje twoja historia kredytowa i informacje na temat terminiści spłat.

Banki większość przypadków rozpatrują indywidualnie, poza tym, jest szereg innych czynników, na które musisz zwrócić uwagę. Na przykład to, że pomiędzy tym, co banki uznają za dochód, są istotne różnice. W jednej placówce, dochód uzyskiwany w ramach programu „500 Plus”, bądź z alimentów, zostaną uznane, zaś w innej nie.

Wysokość rat może ulec zmianie w czasie trwania okresu spłaty?

Istnieje taka możliwość. Wyróżniamy kilka rodzajów rat, m.in.: rosnące, malejące i stałe. Najlepszym wyjściem jest poproszenie twojego doradcy bankowego o symulację spłat i wyliczenie wysokości odsetek na cały okres kredytu. Banki mają obowiązek udzielania tego typu informacji.

Uwaga!

Obecnie banki udzielają kredytów nawet na 40 lat. Dłuższy okres spłaty wiąże się z niższą miesięczną ratą, jednak wraz z nim rośnie wysokość odsetek. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, koniecznie poproś o symulację spłat i dokładne wyliczenie odsetek.

Musisz też pamiętać, że zatajenie stanu zdrowia przed ubezpieczycielem, przed podpisaniem umowy, również będzie skutkować brakiem poniesienia przez niego odpowiedzialnością za kredyt.

Wybrać kredyt w złotówkach, czy walutowy?

Obecnie, polskie banki udzielają kredytów w złotówkach, euro, frankach szwajcarskich i dolarach amerykańskich. Popularność kredytom w obcych walutach przyniosło to, że ich raty są niższe. Wiąże się z nimi jednak dużego ryzyko w postaci tzw. spreadu, czyli różnicy w kursie waluty w momencie brania kredytu, a kursem sprzedaży, który jest stosowany przy spłacie rat.

Musisz pamiętać, że wraz ze wzrostem kursu waluty, rośnie nie tylko rata, ale i kwota do spłaty. Chociaż coraz więcej banków zgadza się, przy znaczącym wzroście kursu waluty, na zmianę waluty w której spłacany jest kredyt.